Anasayfa
20 Ağustos 2019, Salı

Karapınar °C
English (UK)

ÜLKE MASALARI BÜLTENİ

Sayın Üyemiz,

TOBB’ den alınan yazıda, Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atfen;

İhracatçı firmaların uluslararası rekabet güçlerinin artırılması, ihraç pazarlarındaki fırsattan değerlendirmeleri ve karşılaşabilecekleri engellere hazırlıklı olmalarını sağlamak doğrultusunda başta hedef ve öncelikli ülkeler olmak üzere firmalara dış pazarlarla ilgili en güncel ve doğru bilginin sağlanması ve çeşitli ülkelerde resmi kurumlar tarafından alınan, ihracatımızı doğrudan etkileyebilecek kararlar hakkında güvenilir bilginin temini ihracatımızın gelişimi açısından büyük önem taşıdığı belirtilmektedir.

Ticaret Bakanlığı tarafından bu amaçla 2018 yılı Aralık ayı itibarı ile "Ülke Masaları Bülteni" yayınlanmaya başlandığı belirtilmektedir.

Aylık periyotta yayınlanacak olan bültende dış pazarlarda ticaretimizi doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilecek düzeydeki kararlar (çeşitli ürünlere uygulanan gümrük vergilerinin yükseltilmesi, vergi dışı önlemler vb.) ile ticari faaliyetler ve etkinliklere ilişkin haberler yer alacaktır. Ayrıca, Bakanlıkça belirlenen hedef ve öncelikli ülkelerden başlamak üzere bültenin her sayısında seçilen ülkelere ihraç potansiyeli taşıyan ürünleri de içeren ülke bulgularına da yer verilmesi planlanmaktadır.

Ülke Masaları Bültenine; TOBB’ nin ve Ticaret Bakanlığı’ nın aşağıda yer alan linklerinden ulaşılabilecektir. 

https://www.tobb.org.tr/DisTicaretMudurlugu/Sayfalar/UlkeMasalariBulteni.php 

https://ticaret.gov.tr/yurtdisi-teskilati/ulke-masalari-bulteni 

Bilgilerinizi rica ederiz.

Saygılarımızla.